Uyku Düzeni ve Uyku Eğitimi

2 months ago Sağlık/Bebek16

Ah kanayan yaram … 🙂

Defne şuan 10 aylık, doğduğundan bu yana gece gündüz ayrımını hep bilen bir bebek oldu bu bir şans. Fakat gündüz pek uyumazdı hatta annem neden uyumuyor dediğinde bilinçsiz bir ana olarak “Belki uykusu yoktur zorlama anne” demiştim. Cahillik 🙂 Neredeyse hiç uzun süreli uyuyan bir bebek olmadı. İlk zamanlar yenidoğan olması ve sık beslenmesi gerektiğinden 2 saatte bir alarm kurarak uyandırıp emziriyordum. Kilosu yerine gelip 4 ayı bitirince doktor artık uyandırmayabilirsin ne zaman uyanırsa o zaman emzir demişti. O dönemlerde Defne yaklaşık 5 saate yakın periyotlarda uyumaya başlamıştı. Örneğin 21:00 uyuduysa 02:00’den sonra kalkıyordu şuan düşündüğümde bu harika birşeymiş. Şuan ise hahahaha Allahım sen konuyu biliyorsun yine 21:00 yatıyor sabah 07:00-08:00 e kadar. Fakat sabaha kadar 6-7 kez uyanıyor bazen daha fazla saat başı…

Bu ikimiz için de sağlıksız. Sık uyandığı için her uyandığında ağlıyor ve emmeden geri uyumuyor. Sık uyanmaları büyüme hormonunun salgılanmasını da olumsuz etkilermiş. Ben ise her an tetikteyim uyutuyorum ben uyuyacağım ya kalkarsa, acaba ne zaman uyanır stresi hep var. Benim uyku sürelerim de kısa kısa olduğundan muhtemelen derin uykuya pek geçemiyorum bile. Yani iyi dinlenemiyorum bu da gün içindeki enerjime, sabrıma yansıyor. Bazen sabahları yataktan kalkmak işkence, hareketli bir bebek, e artık yemek de yiyor kapalı gözlerle ona birşeyler hazırlama göz kulak olmak, evin yükü hepsi daha da zorlaşıyor.

Onun ve kendimin iyiliği sağlığı için araştırma yaptım, başlarda küçük olduğu için hep acıkıyor mu acaba diye düşündüm, sonraları acaba dişi mi ağrıyor, bir yeri mi agrıyor,  sıcak mı oldu, üşüdü mü, ses mi duydu, rüya mı gördü gibi onlarca soru ve ihtimal düşündüm. Ama dikkat ettim uyanıyor ağlıyor meme verince susuyor ve kısa sürede geri dalıyor. Uyku konusunu araştırdığımda Defne’nin emerek uyuma alışkanlığı olduğunu öğrendim. Bu bir destekli uyuma şekli, destekli uyuyor olması her uyandığında uykuya devam etmesi için yeniden desteğe yani memeye ihtiyacı olduğu, kendiliğinden uykuya dalamaması anlamına geliyor. Biz uyurken zaman zaman uykumuz hafifler yastığımızı yorganımızı düzeltiriz, bazen sağdan sola döner uykuya devam ederiz çünkü uyumayı biliriz. Ancak bebekler bunu bilmediğinden daha doğrusu annesi tarafından benim kızıma farkında olmadan emerek uyuması öğretildiğinden bu sorunu yaşıyoruz. Defne meme ile uykuyu bağdaştırıyor. Uykusu geldiğinde emmesi gerektiğini düşünüyor çünkü başka nasıl uyuyacağını bilmiyor.

Çeşitli uyku eğitimi yöntemleri var. Bize en uygun olanı Kim West, Tracy Hogg un önerdiği yöntemler. Bebeği en az ağlatma amaçlı, aradaki sevgi ve güven bağını zedelemeyen önerileri var. Bunları araştırıyorum en doğru şekilde uygulamak istiyorum. Bir gün eşimle denedik ama sanıyorum tutarsız davrandık ve hatalı adımlar attık 45 dk sonunda halen uyumamış bir bebeğimiz vardı ve yine emerek uyudu.

Bu yöntemler özetle; uyku öncesi yaklaşık 30 dk önce besleme yapmak ( emzirerek yada biberonla besleyen anneler için mama vererek), bebeğe ayına uygun rutinler yaptırmak, (Örneğin biz yatak odasına geçip alt değiştiriyorum tulumunu giydiriyorum benim yatağımda oturuyoruz bazen saçlarını tarıyorum kitaplara kartlara bakıyoruz bu arada abajur açık oluyor ninnimizi de açıyorum, bir süre sonra kucağıma alıp emziriyorum ve uykuya dalıyor son aşama hariç öneriyorum 🙂 ), sonrasında sakinleşmiş bebeği beşiğine bırakmak, sakinse beklemek, tepkisine ağlamasına göre pışpışlamak ninni söylemek, ağlama şiddeti artarsa kucağa alıp sakinleştirmek geri yatağa koymak, yeniden ağlarsa ki ağlayacaktır kucağa almak için biraz daha fazla beklemek şeklinde devam ediyor… Defne artık ayağa kalkan bir bebek bırakın yerinde yatarken ağlamayı ayağa kalkıp tepiniyor. Biraz daha büyüdüğünde kendilerini yerlere atıp kafalarını falan vurmaya çalışıyorlarmış umarım o zamana kadar konuyu çözeriz 🙂 Ayağa kalkan bebekler için eğer ağlamıyorsa kendiliğinde oyalanması için beklenmesi gerektiği, gerekirse 10-15 dk göz teması kurmadan beklenebileceği, ağlarsa dokunarak olmazsa yine kucağa alınarak sakinleştirilebileceği bu yöntemlerin ortak noktası. Bu eğitim esnasında beşiğin yanında bir sandalyede bebeğin dokunamayacağı şekilde oturuluyor eğitim iyi giderse her gün sandalye biraz daha uzaklaştırılıyor ve ilerleyen günlerde bebeği yatırıp kapı eşiğinin dışına çıkmaya kadar gidiliyor. O günleri görebilecek miyiz bakalım, merak edenler youtube da uyku eğitimi üzerine bir çok uzman ve eğitimci tarafından güzel videolar var izlemenizi öneririm ben de bunları oradan öğrendim.

Uyku eğitimi sonunda bebek uyumayı öğrendiğinde ve bizim durumumuzda meme ile uyku bağlantısı kesildiğinde bebeğin daha uzun periyotlarda uyuyacağı, gece boyu uyanmadan deliksiz bile uyuyabileceği söyleniyor. Çünkü uyandığında kendi kendine dalmayı öğrenmiş oluyor.

Defne’m ilerde bu yazıyı okursan eğer; bilmeden sana kötülük yapmışım, şimdi senin de benim de uzun ve derin uykulara ihtiyacımız var. Umarım bu sorunu kısa sürede daha da gecikmeden çözebiliriz.

Denersek mutlaka yazacağım umarım sonucu başarılı olur 😉 <3

 

Sevimli Gelin