Serbest Avukatlığa Geçiş ve İşlemler

2 years ago Bana Dair238

Bu sefer kendimden bir konuyla buradayım. Bu yazıyı esas yazma amacım yıllar sonra dönüp şuan neler düşündüğümü, hissettiğimi hatırlamak. Doğru bir karar vermişsem ne kadar memnunum? Yanlış bir karar vermişsem ne kadar pişmanım onu karşılaştırmak için 🙂

Daha önceki bir postumda işimden memnun olmayışımdan ve işten ayrılışımdan bahsetmiştim. 7 Temmuz’da işten ayrıldığımdan bu yana 6 ay geçti. 6 ayın ilk 3 ayı tatil, ameliyat, lay-lay-lom adaptasyon vs. derken geçti ve Ekim itibariyle daha sıkı kendimi işe vermeye ve serbest olarak tek başıma avukatlık yapmaya başladım.

Postun devamı için tıklayınız efenim 🙂 

Önceleri tabii işlerim ufak ufaktı, şöyle bir dava dosyam olsa, birileri vekaletname çıkarsa diyordum. Bir tane olsa motive olacağım ve sanki devamı gelecek diye düşünüyordum. Nitekim öyle oldu bir başlayınca çorap söküğü gibi geldi… Ciddi ciddi çalışmaya başlayalı 4. ayım ve şükrediyorum şuanki durum için. Umarım zamanla herşey daha iyi olur ve işlerim daha da çoğalır 🙂

Şimdilik işlerimi evden ve babamın ofisten yürütüyorum hoş babam da home office çalışıyor ya 😀 Biz ailecek home office ciyiz. Evi sevenler için bulunmaz nimet! İnsanın gününü kendi başına planlaması, hastaysa yatması, duruşmasını bile planlarına göre alması vs. benim hiç tatmadığım şeylerdi. Şimdilerde sabah kahvaltımı yapıp spora gidiyorum. Sonrasında işlerime koyuluyor, kimi zaman bir yandan yemek yaparken dilekçe yazıyorum. Veya işe ara verip çamaşır falan katladığım oluyor 🙂 Bazen gülüyorum kendime ama böyle daha kendimle, daha huzurla yapıyorum işleri. Herşeye yetişemiyorum yoruldum duygusundan uzağım. Amacım tabi ki de iyi paralar kazanmak ama başlangıç için bu kadar hırslı değilim. Eşimin maaşı, ailelerin kısmi desteğiyle ayaktayız benim kazandığım ise bir köşede motivasyon amaçlı birikiyor. İşim için sermaye olacak tabi.

Başlarda işim iyi olursa ofis tutarım diyordum ama şimdi evden idare edebiliyor olmak, (zaten işler adliyede, müvekkillerle görüşme de pekala dışarda yapılabiliyor insanların bulunduğu yerin yakınına gitmek İstanbul gibi bir şehirde büyük kolaylık olarak algılanıyor) , trafikten zamandan tasarruf ediyor olmak, daha az maliyetli olması, evle de yeterince ilgilenebilmek ve tabi bir bayan olarak bebek sahibi olduğumda kısmetse çocuğuma da yetebilmek için evden çalışmak harika. Müvekkillerimin bir kısmı da biliyor evden çalıştığımı, “Zaten ne gerek var en iyisini yapıyorsunuz” diyince insanlardaki “Avukatın ofisi olmalı” algısının da kırıldığını hissettim.

Sözün özü, dileğim işlerimin daha iyi olması, zaman zaman eski postlara dönüp okuduğumda “İyi ki yapmışım” demek ve gelişim gösterebilmek.

Şimdilik “İyi ki” diyorum 🙂 <3

Sevimli Gelin