Şeker Hamurlu Kurabiye Yapımı Ayrıntılı Bilgi :)

7 years ago Yemek3,948

IMG_5263

Şeker Hamurlu Kurabiye Yapımına Dair En Ayrıntılı Bilgi:

Paylaşmak istediğim ilk tarif, son zamanlarda her özel günde severek yaptığım şeker hamurlu kurabiyeler 🙂 Fotoğraflar ve anlatım tamamen bana aittir 🙂

Burada yazılanları dikkate alırsanız, dışarıya yaptırmaktansa daha küçük bir bütçeyle hem de kendi el emeğinizle bu cici kurabiyeleri hazırlayabilirsiniz. Birçok kez yaptım hiçbirinde bir sıkıntı çıkmadı. Bazı tariflerde kabarmalar, küçülmeler, bozulmalar olabiliyor. İşte sorunsuz tarifimiz 🙂

[AdSense-A]

Kurabiyelerin yapılışı ve şeker hamuruyla süslenmesi olarak iki aşamadan oluşuyor:

Kurabiyelerin yapılışı :

Oldukça basit 🙂

Malzemeler:    (20-25 adet orta büyüklükte kurabiye için)

1 yumurta (Oda sıcaklığında)

125 gr pudra şekeri (3/4 su bardağı)

250 gr (1 paket)tereyağı (Tercihen Sek marka, oda sıcaklığında)

1 çay bardağı mısır nişastası

4 su bardağı elenmiş un

1 paket vanilya

İsteğe göre tatlandırmak için tarçın, zencefil vs.

Dikkat! Kabartma tozu yok.

(Kakaolu yapacaksanız kakao-un dengesini ayarlamalısınız. ÖR: 1 kaşık kakao ekleyecekseniz un miktarından 1 kaşık eksiltin. Fındık, ceviz gibi katı tanecikli eklemeler yapamıyoruz çünkü kurabiyenin çatlayıp kırılmasına yol açar.)

 • Tarifteki sırayla malzemeleri karıştırıyoruz ve yoğurarak, klasik kulak memesi yumuşaklığında, ele yapışmayan kurabiye hamuru elde ediyoruz.
 • Hamuru streçleyip,  30dk. buzdolabında bekletiyoruz.
 • Dinlenen kurabiye hamurunu dilediğiniz boyutta parçalara bölerek oklava ile açın ve seçtiğiniz şekilli kalıp ile kesin.(Kurabiyelerin her birinin eşit kalınlıkta olmasını istiyorsanız, pasta malzemeleri satan dükkanlarda satılan iki parça ahşap çubuğu kullanabilirsiniz.Alırken saçma gelmişti ama çok faydasını gördüm 🙂 )
 • Elde ettiğimiz şekilli kurabiyeleri nazikçe kaldırıp, yağlı kağıt serili tepsiye diziyoruz.(Hamurun çatlak olmaması bizim için önemli)
 • 170 derecede 10-12 dk. Pişiriyoruz. Fırının başından ayrılmamanızı öneririm. Kurabiyeler alttan yanlara doğru pembeleşince çıkarın 🙂

NOT: Kurabiyelerin fırın ızgarası gibi bir şey üzerinde 1 gece bekletilmesi gerekiyor. Açıkta kalırsa bayatlar diye endişelenmeyin, içinde kabartma tozu olmadığından hemen bayatlamıyor 🙂

IMG_2312

Şeker hamuru ile süsleme:

Bu aşama için pasta malzemeleri satan bir dükkandan temel malzemeleri edinmeniz gerekiyor. Uygun fiyat ve bol çeşit için İstanbul’da iseniz tabii ki Eminönü’ne uğramanızı tavsiye ederim 🙂

Temel malzemeler; çeşitli renklerde hazır paket şeker hamurları (ben Suana marka kullanıyorum memnunum), silikon merdane, çeşitli desenler çıkarmak için kop-atlar, harf baskısı için alfabe, süslemek için şekerler, kurabiye poşeti, kurdele vs.

IMG_2263

IMG_5234

 • Çalışmanızı muşamba bir masa örtüsü ya da pastacıdan alacağınız özel örtü üzerinde yapabilirsiniz. Malzeme masaya yapışmamalı.
 • Öncelikle şeker hamurunu paketten çıkarıp biraz yoğurmak gerekiyor. Sonrasında cevizden biraz büyük parçalar kopararak,  silikon merdane ile orta kalınlıkta açıyoruz. Kurabiyeyi hangi kalıp ile kestiysek, şeker hamurunu da aynı kalıpla kesiyoruz.
 • Kurabiyenin üzerini pastacıdan aldığınız bir fırça ile (ya da kullanılmamış temiz bir suluboya fırçası, ben onu kullanıyorum) normal su ile ıslatıyoruz. Çok hafif ıslatılmalı, kurabiyenin yumuşamasını istemiyoruz. Amacımız yalnızca şeker hamurunun yapışmasını sağlamak. Kurabiyeyi ıslattıktan sonra köşeleri denk gelecek şekilde, kestiğimiz şeker hamurunu yapıştırıyoruz. İşaret parmağımızla ufak hareketlerle, çok bastırmadan yapışmasını sağlıyoruz.
 • Birkaç kurabiye için şeker hamuruyla kaplama işlemini yaptıktan sonra süslemelere geçiyoruz. Kapladıktan sonra şeker hamuru kurumaya başlıyor ve süsleme işlemi imkansız hale gelebiliyor bu nedenle sıcağı sıcağına süslemeyi yapmak gerekiyor.
 • Kop-at denilen pratik plastik aletle farklı renkte bir şeker hamuruyla kalp, çiçek vs. desenleri çıkarabiliriz. Bunları da yine ufak desenlerin arkasını fırça ile ıslatarak kurabiye üzerine yapıştırabilirsiniz.
 • 1 gece de bu şekilde beklettikten sonra, jelâtin poşetlere koyup, renkli kurdelelerle bağlarsanız, çok güzel bir hediyelik elde etmiş olursunuz 🙂IMG_2346 - Kopya   IMG_2361

IMG_5266

 

 

Çok güzeller değil mi yemeye kıyılmıyor, kime hediye ettiysem yemeyip sakladılar 🙂 Siz yine de yapıp yiyin, Afiyet Olsun ! 🙂 🙂 🙂

 

EDİT: Tarif çok kez denenmiştir; malzemelere, yapılış sırasına, önerilere uyulması halinde başarılı sonuç elde edilecektir.

 

 

Sevimli Gelin