Bebek Yapma Kararı

1 year ago Sağlık/Bebek63

Hassas konu… <3

Çok düşündüren ama emin olunca da bir an önce olsun istenen karar 🙂 Yaklaşık 2 yıllık evliyiz, diğer postları okuyanlar bilir geçen yıl myom ameliyatı oldum ve myomların yeniden çıkması ihtimaline karşı biraz da korkuyla çok geciktirmeden anne olmak istedim. Belki böyle bir sağlık sorunu geçirmeseydim biraz daha bekleyebilirdim şuan 27 yaşındayım. Malum zaman aleyhimize işliyor ve her geçen gün yeni hastalıklar sorunlar çıkabiliyor.  Bu nedenle hazır şuan sağlıklı gibiyken denemeye başlayalım dedik.

Adetlerim düzenli, ultrasonda da herşey yolunda görünüyordu. Doktorum “denemeye başlayın kendinizi germeyin işi akışına bırakın yaklaşık 9-12 ay süre verin elbet denk gelecektir ilk ay olması ihtimali % 8″ dedi. Hatta folik asit içmemi dahi önermedi, gebelik başladığında folik asit almaya başlarsın, ne zaman oluşacağını bilmiyoruz hergün düzenli o ilacı içiyor olmak bile insanı strese beklentiye sokuyor dedi. Gebelik öncesi rubella, toxoplazma, tsh, prolaktin, tam hemogram, şeker, FSH vs. testler istedi.

Bana da önce mantıklı geldi. Sonrasında istediği tahlilleri yaptırmak için özel sigortamın geçtiği bir başka hastaneye başvurdum tahlil için doktor muayenesi gerekti rastgele bir doktora muayene oldum ve doktor kist gördüğünü söyledi. Kendi doktorumun herşey yolunda dediği muayenesinden tam 1 hafta sonra tahminen döngümün 21.günü gibi. Buradan acaba yumurtam çatlamıyor kist mi oluşuyor sorusu geldi akıllara.

Diğer regl dönemi ise kontrol için yine o doktora gittiğimde bu defa bir tüpün iltihaplanmış dedi. Benim sinirler tavan tabi, dönüp tekrar ameliyatımı yapan kendi doktoruma gittim son kontrolümde geçen ay yumurtamın çatlamamış olması ihtimaline karşı “çatlatma iğnesi vuralım bir zararı yok ihtimali artırırız” dedi. Ben de kabul ettim ve iğne oldum.

Tüp konusunda ise evet öyle bir durum var ama bu aylık birşey de olabilir, kendini toparlayabilir zaten yumurtan sağlıklı tüpün olduğu tarafta oluşmuş gebelik yakalarsak hiç sıkıntı yok zaten dedi. Şimdilik içim biraz ferahladı. Regl olursam tüplerin kontrolünü yapacağız.

Aylarca korunduktan sonra insan hemencik hamile kalacak sanıveriyor aklımı çok vermek istemiyorum beklentiye girmemek için ama e ilk defa deneyince sonucunu da merak ediyorum. İlk aydan kalma ihtimali düşük de olsa bunu duyduğum insan sayısı da az değil hani 🙂 <3

Çatlatma iğnesini olduktan sonra 3-4 saat yoğun bir ağrı hissettim karnımda, bugün döngümün 18.günü dayanabilirsem test için regl gününe kadar bekleyeceğim. Dayanamazsam 1 hafta sonra bugün 21 Haziran’da test yaparım.

Şimdi diğer regl dönemini bekliyorum 🙂 Ekstradan sadece karnımda gerginlik ara ara batmalar var bu neye işarettir bilemem. Bu süre zarfında hissettiklerimi yazmak istedim bakarsınız regl olmam da tutuverir hamile kalırım 🙂 <3

Sevimli Gelin